Mișcări sociale și sindicate braziliene l-au declarat luni pe președintele american, Barack Obama, "persona non grata" în Brazilia, cu câteva zile înainte de vizita sa oficială în această țară sud-americană, informează Mediafax.ro.
- Publicitate -
"Mișcările sociale braziliene îl consideră pe președintele Obama persona non grata și sunt împotriva prezenței sale în țara noastră", avertizează un comunicat semnat de mai multe organizații sociale și sindicate, între care și cel al angajaților din domeniul petrolier și Mișcarea țăranilor fără pământ.
Aceste mișcări fac apel la manifestații împotriva președintelui Obama, care va vizita Brasilia sâmbătă, unde se va întâlni cu președinta Dilma Rousseff, iar duminică va merge la Rio de Janeiro.
În acea zi, el va susține un discurs public în piața Cinelandia, din centrul orașului Rio, au anunțat luni ambasada americană și Primăria din Rio.
"Obama este persoan non grata în Brazilia pentru că, în calitate de latino-americani, știm că politica Statelor Unite față de American Latină nu s-a schimbat cu nimic" după încheierea mandatului predecesorului său, George W. Bush, precizează comunicatul.