Președintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, la emisiunea "După 20 de ani", difuzată astăzi de ProTV, că nu îi recomandă lui Victor Ponta să candideze la președinție, întrucât ar fi "prea devreme".
- Publicitate -
Potrivit informației, preluate și de realitatea.net, Iliescu a evitat să dea nume de posibili candidați la președinție care să aibă și succes, făcând doar un portret-robot al unui eventual viitor președinte: "un om care să respecte Constituția, să respecte legile, să fie în dialog cu instituțiile statului, nu în război ca Băsescu".
Realitatea.net precizează și că Iliescu a mai afirmat la aceeași emisiune că Ponta "s-a grăbit" când a făcut afirmația că PSD l-ar putea sprijini pe președintele PNL, Crin Antonescu, la alegerile prezidențiale, în schimbul unui guvern PNL-PSD.