Vineri, 05 Iunie 2026

Poliția indoneziană a primit decretul privind extrădarea lui Nicolae Popa

de Cuget Liber Joi, 07 Aprilie 2011 189 1 min citire
Poliția indoneziană a anunțat miercuri că a primit decretul semnat de președintele Susilo Bambang Yudhoyono, care aprobă extrădarea lui Nicolae Popa, condamnat în România pentru înșelăciune, relatează Mediafax.
Potrivit șefului departamentului de criminalitate informatică al Poliției Naționale, decretul prezidențial care aprobă extrădarea lui Nicolae Popa a fost emis la 1 aprilie.
"Finalizarea revine acum Ministerului Justiției și Drepturilor Omului, care va avea nevoie de două sau trei săptămâni pentru a-l trimite" în România, a declarat el.
Potrivit ambasadei Indoneziei la București, președintele indonezian, Susilo Bambang Yudhoyono, a semnat decretul privind extrădarea lui Nicolae Popa la data de 22 martie.
Aprobarea extrădării intervine la patru luni după ce Tribunalul districtual din Jakarta de Sud a decis că Popa poate fi extrădat. Acesta a fost arestat la Jakarta în decembrie 2009, pe baza unui mandat de arestare emis de Interpol la solicitarea poliției române.
Fostul director Gelsor Nicolae Popa a fost condamnat de Tribunalul București, în 2006, la 15 ani de închisoare pentru înșelăciune, alături de Ioana Maria Vlas, decizia rămânând definitivă în 2009.
Nicolae Popa a fost director al grupului de firme Gelsor și membru al Consiliului de Încredere al Sov Invest, societatea de administrare a FNI. Decizia definitivă și irevocabilă în dosarul prăbușirii FNI a fost dată în 4 iunie 2006, de către Înalta Curte de Casație și Justiție.
Taguri
Articolul anterior Liga a II-a, FC Farul / Gică Butoiu: "Meci slăbuț, dar contează victoria"
Articolul următor Mai multe persoane au fost ucise pe aeroportul din Kabul, controlat de forțele române

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei