Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Rezervele valutare ale României au crescut la 32.689 milioane euro

de Ion TIȚA-CĂLIN Marţi, 01 Februarie 2011 217 1 min citire
La 31 ianuarie 2011, rezervele valutare la Banca Națională a României se situau la nivelul de 32.689 milioane euro, față de 32.432 milioane euro la 31 decembrie 2010.
În cursul lunii au avut loc următoarele operațiuni:
- Intrări de 1.771 milioane euro, reprezentând tranșa a VII-a aferentă acordului stand-by, modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituțiile de credit, alimentarea contului Comisiei Europene, alimentarea conturilor Ministerului Finanțelor Publice, venituri din administrarea rezervelor internaționale și altele.
- Ieșiri de 1.514 milioane euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituțiile de credit, plăți de rate și dobânzi aferente datoriei publice externe directe și garantate de stat, precum și deprecierea dolarului american și lirei sterline față de euro cu impact asupra diminuării valorice a părții din rezerva internațională denominată în aceste două valute.
Rezerva de aur s-a menținut la 103,7 tone. În condițiile evoluțiilor prețurilor internaționale, valoarea acesteia s-a situat la 3.258 milioane euro.
Rezervele internaționale ale României (valute plus aur) la 31 ianuarie 2011 au fost de 35.947 milioane euro, față de 35.950 milioane euro la 31 decembrie 2010.
Plățile scadente în luna februarie 2011 în contul datoriei publice externe, directe sau garantate de Ministerul Finanțelor Publice, însumează 163,08 milioane euro.
Taguri
Articolul anterior Mărfuri contrafăcute în valoare de un milion de euro, descoperite în Portul Constanța
Articolul următor Declarația unică poate fi depusă începând cu 7 februarie 2011

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei