Vineri, 05 Iunie 2026

România, în competiție pentru finanțare nerambursabilă a două proiecte de captare a CO2

de Ion TIȚA-CĂLIN Marţi, 10 Mai 2011 149 < 1 min citire
Ministerul Economiei a transmis două propuneri de proiecte către Banca Europeană de Investiții, entitate desemnată de Comisia Europeană să deruleze instrumentul financiar NER300.
Proiectul demonstrativ GETICA CCS este un proiect prioritar pentru România și totodată unul de interes european, urmând să contribuie major la respectarea angajamentelor asumate privind reducerea emisiilor de dioxid de carbon, cantitatea ce urmează a fi captată și stocată fiind de minim 1,5 milioane tone CO2/an.
Cererea de finanțare pentru NER300 a fost elaborată de către SC Complexul Energetic Turceni SA, în numele viitoarei companii de proiect care va include operatorii finali ai tehnologiei CCS, respectiv SC CE Turceni SA - operator pentru captarea CO2, SNTGN
Transgaz - operator pentru transportul CO2 și SNGN Romgaz - operator pentru stocarea CO2.
Pentru proiectul demonstrativ Danubes Green Island Algae, cererea de finanțare a fost elaborată de către SC DORNA AGRI SA. Prin tehnologia propusă, se va capta CO2 de la o centrală electrică
de 30MW, pe biomasă care va fi utilizat apoi într-o fermă de algae, biolichidul rezultat fiind utilizat la producerea unei cantități suplimentare de energie electrică de 20MW.
Taguri
Articolul anterior Șapte trenuri suplimentare spre litoral, pentru 1 Mai
Articolul următor Boala care dă dureri crâncene după fiecare masă

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei