Duminică, 07 Iunie 2026

Adunarea Generală a respins candidatura Rusiei pentru Consiliul Drepturilor Omului

de Cuget Liber Sâmbătă, 29 Octombrie 2016 133 1 min citire
Adunarea Generală a respins candidatura Rusiei pentru Consiliul Drepturilor Omului
Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite (ONU) a respins, vineri, candidatura Rusiei pentru Consiliul Drepturilor Omului (CDO). Rusia era în cursă alături de Croația și Ungaria pentru două locuri în acest Consiliu. Ea nu a obținut decât 112 voturi din totalul celor 193 de voturi ale statelor membre, în timp ce Croația a obținut 114, iar Ungaria -144, informează AFP, citat de Agerpres.
Din cauza sprijinului pe care Moscova îl acordă regimului președintelui sirian Bashar al-Assad, numeroase organizații umanitare au făcut apel la respingerea candidaturii Rusiei pentru un al doilea mandat în Consiliul Drepturilor Omului.
Pe de altă parte, Arabia Saudită a fost aleasă să facă parte din CDO, cu 152 de voturi, deși a fost criticată de organizațiile nonguvernamentale pentru bombardamentele întreprinse în Yemen.
Potrivit directorului Human Rights Watch la Geneva, John Fisher, "acesta este în mod clar un semnal de alarmă pentru Moscova". Astfel, el și-a exprimat dorința ca mesajul Adunării Generale a ONU "să fie auzit".
Printre alte țări alese vineri, pe o bază regională, în CDO figurează SUA, Marea Britanie, China, Egipt, Irak, Africa de Sud, Cuba sau Tunisia. Ele își vor prelua locurile în ianuarie 2017, pentru trei ani. În total 14 locuri din cele 47 au fost reînnoite vineri.
Taguri
Articolul anterior DRAMA unei TINERE STUDENTE din CONSTANȚA, viitor medic / A PRIMIT UN DIAGNOSTIC CRUNT... Să o ajutăm să trăiască!
Articolul următor Summit UE-Canada duminică, pentru semnarea CETA

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei