Doi polițiști din orașul belgian au fost uciși de un atacator, care a luat și un ostatic, înainte de a fi "neutralizat". xxx
- Publicitate -
Un bărbat care a împușcat mortal marți doi ofițeri de poliție și un trecător în centrul orașului Liege din estul Belgiei a fost "neutralizat" de agenți, după ce a luat ostatică o femeie, au anunțat media și parchetul din Belgia, citate de Reuters și AFP.
Potrivit primelor informații, atacatorul a deschis focul asupra unei patrule de poliție care se afla în zonă, în jurul orei locale 10.30. Martorii citați de presa britanică spun că atacatorul a strigat "Allahu Akbar" în timpul agresiunii.
Potrivit martorilor oculari, suspectul ar fi reușit să îl dezarmeze pe unul dintre polițiști și ar fi folosit chiar arma acestuia.
După ce a tras mai multe gloanțe, împușcând mortal doi polițiști și un trecător, atacatorul a fugit și a luat o femeie ostatică la liceul Athenee de Waha din Liege, unde a și fost lichidat de forțele de ordine.
Autoritățile au precizat că alți doi polițiști au fost răniți în timpul schimbului de focuri.