Duminică, 07 Iunie 2026

Atac sângeros al ISIS asupra fanilor Real Madrid: cel puțin 13 morți și 15 răniți

de Cuget Liber Sâmbătă, 14 Mai 2016 140 < 1 min citire
Atac sângeros al ISIS asupra fanilor Real Madrid: cel puțin 13 morți și 15 răniți
Un atac sângeros s-a produs într-un fan club Real Madrid din Balad, Irak, unde se aflau mai mulți suporteri.
Cel puțin 13 persoane au murit, iar alte 15 au fost rănite, după ce un bărbat a deschis focul în respectivul local, apoi a detonat o vestă "căptușită" cu subtanțe explozibile. Atacul a fost revendicat de grupul Stat Islamic (SI), relatează International Business Times (IBT).
Potrivit publicației sportive spaniole AS, citată de IBT, cel puțin 50 de suporteri se aflau în cafenea la momentul producerii atacului. Aceștia se adunaseră pentru a urmări împreună înregistrări ale unor meciuri mai vechi ale echipei favorite.
"Un grup de teroriști islamici, din grupul ISIS, au intrat în cafenea, înarmați cu arme AK-47 și au început să tragă la întâmplare, în oamenii aflați înăuntru", a declarat Ziad Subhan, unul dintre suporteri. "Lor nu le place fotbalul, ei cred că este împotriva religiei. Este o tragedie teribilă", a adăugat el.
Taguri
Articolul anterior PERSOANE DATE ÎN URMĂRIRE, DEPISTATE DE POLIȚIȘTI
Articolul următor Hezbollah anunță că șeful său militar a murit într-un bombardament

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei