Negocierile cu privire la Brexit dintre Partidul Conservator condus de Theresa May și cel Laburist aflat în opoziție sunt pe cale să se încheie fără un acord, informează BBC.
- Publicitate -
Theresa May și liderul laburist Jeremy Corbyn vor demara acum a doua fază, ce vizează ajungerea la o înțelegere asupra unui vot în parlament care să ducă la un consens.
May a anunțat, la 2 aprilie, că va demara negocierile cu laburiștii, însă cele două partide au eșuat în a conveni asupra unor chestiuni majore, printre care cererea Partidului Laburist pentru o uniune vamală post-Brexit.
Theresa May a acceptat, joi, să stabilească o agendă pentru retragerea sa, la începutul lui iunie, după ultima încercare de a trece prin Parlament acordul pe care ea l-a încheiat cu Bruxellesul și care a fost respins deja de trei ori.
La aproape trei ani de când Marea Britanie a votat pentru ieșirea din UE în urma unui referendum cu rezultat șocant, este în continuare neclar cum, când și dacă insula va părăsi într-adevăr UE, la care a aderat în 1973.