Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Britanicii îi preferă pe români în agricultură

de Cuget Liber Miercuri, 09 Noiembrie 2011 354 < 1 min citire
Mulți fermieri britanici, dezamăgiți de forța de muncă provenită din țările est-europene care au aderat la UE în 2004 și de refuzul cetățenilor britanici de a munci în agricultură, îi preferă pe români și bulgari, relatează Yorkshire Post, în ediția electronică.
Deși autoritățile vor să încurajeze șomerii britanici să accepte locuri de muncă în agricultură, un raport al sindicatelor fermierilor conține multe mărturii care critică muncitorii britanici, în timp ce unii fermieri au renunțat la forța de muncă din țările care au aderat la UE în 2004 (A8 - Cehia, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia și Slovenia).
Ei susțin că aceștia văd această muncă doar ca pe o etapă și îi preferă pe români și bulgari, care vin cu permise de muncă.
Taguri
Articolul anterior Casa Albă: Nu există extratereștrii
Articolul următor Sarkozy, gafă monumentală

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei