Președintele american Donald Trump a declarat că garanțiile de securitate pentru Ucraina sunt finalizate în proporție de „95%” în urma discuțiilor de duminică din Florida cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski. Pe de altă parte, anumite „chestiuni spinoase” precum controlul și revendicările teritoriale ale Rusiei privind regiunea Donbass rămân nerezolvate.
- Publicitate -
După discuțiile cu Trump și delegația americană la Mar-a-Lago, garanțiile de securitate pentru Ucraina au fost 100% convenite, în timp ce acordul dintre SUA, Europa și Ucraina a fost aproape convenit, a declarat la rândul său Zelenski. Trump și Zelenski au avut o întâlnire de două ore și jumătate, iar ambii preșdinți au descris discuțiile ca fiind productive. În ciuda limbajului optimist, nu a fost anunțat niciun progres clar, iar o problemă cheie încă dezbătută este dacă Ucraina va fi obligată să cedeze teritoriu în schimbul păcii, o condiție pusă de Rusia.
Grup de lucru pentru pacea din Ucraina
Zelenski a declarat la conferința de presă comună cu președintele SUA, după discuțiile de la reședința lui Trump din Mar-a-Lago, că Ucraina și SUA au finalizat o serie de documente ca parte a unui posibil pachet de pace, potrivit European Pravda. În special, Zelenski a declarat că garanțiile de securitate între SUA și Ucraina au fost convenite în proproție de 100%. „Planul de pace în 20 de puncte a fost aprobat în proporție de 90%, garanțiile de securitate ale SUA către Ucraina au fost aprobate în proporție de 100%, garanțiile de securitate SUA-Europa către Ucraina aproape aprobate, dimensiunea militară aprobată în proporție de 100%", a subliniat președintele ucrainean, adăugând că delegațiile lucrează la finalizarea altor documente ca parte a pachetului de pace. „Planul de prosperitate este în curs de finalizare și am discutat, de asemenea, despre următorii pași", a mai spus el. Președintele SUA a precizat că grupul de lucru american îi va include pe trimisul special Steve Witkoff, ginerele lui Trump, Jared Kushner, secretarul de stat american Marco Rubio, secretarul apărării Pete Hegseth și „alte câteva persoane”. La rândul său, Zelenski a anunțat că echipa ucraineană va continua lucrul alături de secretarul Consiliului Național de Securitate și Apărare, Rustem Umierov, prim-viceministrul de Externe, Serhii Kisliția, și șeful Statului Major General al Ucrainei, Andrii Hnatov. Totodată Trump a menționat că aceste grupuri „vor lucra și cu Rusia. Pentru că a lucra doar noi nu rezolvă realmente prea mult problema".