Vineri, 26 Iunie 2026

Chișinăul a propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”

de Sorin MIHALACHE Vineri, 26 Iunie 2026 22 < 1 min citire
Chișinăul a propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”, la sfârșitul lunii iulie, în cadrul căreia să se discute despre Fondul de convergență, a anunțat vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, după o ședință a guvernului, informează Radio Chișinău.
Formatul de discuții „1+1” este unicul funcțional în condițiile actuale, susține vicepremierul moldovean. De obicei, negocierile cu privire la reglementarea transnistreană se desfășoară în formatul „5+2” (Republica Moldova, Transnistria, Ucraina, Rusia și OSCE, plus SUA și UE ca observatori), însă, de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina, acest format nu a mai putut fi reactivat, dat fiind faptul că doi dintre mediatori se află în război.
Taguri
Articolul anterior China cere consolidarea încetării focului între Iran și SUA și deschiderea rapidă a Strâmtorii Ormuz
Articolul următor Mark Rutte: „NATO va anunța la summitul din Turcia contracte de apărare de miliarde de dolari”

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei