Generalul american John Allen, comandantul forțelor NATO în Afganistan, este anchetat pentru că a trimis e-mailuri "inadecvate" unei femei din scandalul sexual în care este implicat fostul director al CIA David Petraeus, a anunțat, ieri, un oficial american din cadrul Apărării.
- Publicitate -
Această informație reprezintă o nouă lovitură de teatru în scandalul care a izbucnit în urmă cu câteva zile, după realegerea președintelui Barack Obama.
Un oficial din cadrul Pentagonului le-a declarat jurnaliștilor că FBI a descoperit 30.000 de pagini de corespondență între generalul John Allen și Jill Kelley, unul dintre personajele-cheie ale scandalului care l-a determinat pe fostul general și director al CIA David Petraeus să își dea demisia, săptămâna trecută, din cauza unei relații extraconjugale.
Kelley a informat FBI că a primit mesaje de amenințare. În urma anchetei, s-a dovedit că Paula Broadwell, biografa și amanta lui Petraeus, a trimis aceste mesaje.
FBI a descoperit ulterior schimbul de mesaje dintre Paula Broadwell și directorul CIA, care au condus la izbucnirea scandalului.