Duminică, 07 Iunie 2026

Copil de cinci ani a fost reținut de serviciul de imigrări chiar în fața casei

de Madalina PETRESCU Joi, 22 Ianuarie 2026 35 2 min citire
Copil de cinci ani a fost reținut de serviciul de imigrări chiar în fața casei
Agenția americană pentru imigrație, U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE), a reținut marți un băiat de cinci ani din statul Minnesota, în momentul în care se întorcea acasă de la școală, și l-a transportat împreună cu tatăl său într-un centru de detenție din Texas, potrivit oficialilor școlari, scrie The Guardian.
Liam Ramos, preșcolar, și tatăl său au fost luați în custodie chiar în fața locuinței, pe aleea de acces, a declarat miercuri, într-o conferință de presă, inspectorul general al districtului școlar din Columbia Heights, o suburbie a orașului Minneapolis. Liam, care tocmai împlinise cinci ani, este unul dintre cei patru copii din districtul școlar care au fost reținuți de agenți federali pentru imigrație în ultimele două săptămâni, în cadrul intensificării acțiunilor de aplicare a legii în regiune, pe fondul administrației Donald Trump, au transmis reprezentanții districtului.
Potrivit Zenei Stenvik, inspectorul general, Liam și tatăl său tocmai ajunseseră acasă când au fost reținuți. Stenvik a spus că s-a deplasat personal la locuință imediat ce a aflat despre incident.
La sosire, a relatat ea, motorul mașinii tatălui era încă pornit, iar tatăl și fiul fuseseră deja imobilizați. Un agent l-a scos pe Liam din mașină, l-a condus până la ușa casei și i-a cerut să bată la ușă pentru a vedea dacă mai este cineva în locuință – „folosindu-l practic pe un copil de cinci ani drept momeală", a declarat inspectorul general într-un comunicat.
Stenvik a mai spus că un alt adult care locuiește în casă se afla afară în timpul intervenției și a implorat agenții să îl lase pe el să aibă grijă de Liam, pentru ca băiatul să evite detenția, însă cererea a fost refuzată.
Fratele mai mare al lui Liam, elev de gimnaziu, a ajuns acasă aproximativ 20 de minute mai târziu și i-a găsit pe tatăl și fratele său dispăruți, a precizat Stenvik. Doi directori de școli din district au venit, de asemenea, la fața locului pentru a oferi sprijin.
Marc Prokosch, avocatul care reprezintă familia, a declarat că aceasta are un dosar de azil activ și a prezentat documente care arată că tatăl și fiul au intrat în Statele Unite printr-un punct oficial de frontieră.
Familia a făcut tot ce trebuia, conform regulilor stabilite", a spus el. „Nu au venit aici ilegal. Nu sunt infractori”. Prokosch a precizat că nu există niciun ordin de deportare pe numele lor și că, din câte știe, tatăl și fiul au rămas împreună în detenție.
Oficialii școlii au făcut publice două fotografii din timpul intervenției: una îl arată pe Liam, purtând o căciulă albastră din lână, în fața ușii casei, cu un agent mascat lângă el; cealaltă îl arată pe Liam lângă o mașină, alături de un bărbat care îi ține rucsacul.
Taguri
Articolul anterior Doliu în politica românească. Unul din fondatorii partidului UDMR a încetat din viață
Articolul următor Reguli noi pentru prosumatori. Avantaje și obligații pentru producătorii de energie

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei