Joi, 04 Iunie 2026

Damascul, zguduit de explozii violente

de Cuget Liber Joi, 08 Decembrie 2016 203 < 1 min citire
Damascul, zguduit  de explozii  violente
Explozii violente au zguduit, ieri, o mare bază militară aeriană din capitala siriană Damasc, a indicat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), citat de agenția Xinhua. Potrivit sursei, ca urmare a exploziilor, un incendiu a izbucnit la baza aeriană Mazzeh, din cartierul cu același nume situat în vestul Damascului.
OSDO precizează că nu este clar dacă baza militară a fost ținta unor lovituri aeriene. Canalul de televiziune panarab Al-Mayadeen, citând surse militare, a relatat însă că Israelul a bombardat ținte din interiorul bazei.
Al-Mayadeen a mai afirmat că avioa-nele israeliene au bombardat baza militară siriană dinspre spațiul aerian libanez. Media siriene oficiale nu au făcut, deocamdată, niciun comentariu referitor la incident.
Xinhua notează că, dacă informațiile se verifică, atunci ar fi a doua oară, în mai puțin de 10 zile, când Israelul efectuează lovituri aeriene la Damasc. Pe 30 noiembrie, avioane militare israeliene au tras cu rachete asupra unor posturi militare în vestul Damascului, provocând pagube unor proprietăți, potrivit unui comunicat al armatei. 
Taguri
Articolul anterior SUA au comemorat 75 de ani de la atacul de la Pearl Harbor
Articolul următor Cum ar putea fi rezolvată problema transnistreană

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei