Duminică, 07 Iunie 2026

DEZNODĂMÂNT ÎNFIORĂTOR! Accidentul Germanwings, produs INTENȚIONAT: "Am auzit zgomotul repsirației până la impactul final"

de Cuget Liber Vineri, 27 Martie 2015 387 1 min citire
DEZNODĂMÂNT ÎNFIORĂTOR! Accidentul Germanwings, produs INTENȚIONAT: "Am auzit zgomotul repsirației până la impactul final"
Autoritățile franceze au anunțat, într-o conferință de presă, că cel care se afla la manșa aeronavei A320, care s-a prăbușit în Alpii Francezi marți, având la bord 150 de persoane, era co-pilotul. Potrivit presei franceze, acesta ar fi avut foarte puține ore de zbor, el fiind angajat de compania Germanwings în 2013. Pe baza informațiilor extrase din analiza cutiei negre, Andreas Lubitz a preluat controlul aeronavei și a început coborârea aeronavei. El s-a blocat în cabină, lăsându-l pe pilot pe dinafară. Potrivit anchetatorilor francezi, co-pilotul a fost în viață până la impactul aeronavei cu solul.
De altfel, ipoteza sinuciderii a fost des vehiculată de presa franceză în această perioadă. "Comandantul de bord îi cere copilotului să preia comanda și se aude zgomotul unui scaun și ușa care se închide. Probabil a mers să-și satisfacă o necesitate naturală. Copilotul manipulează atunci sistemul de monitorizare a zborului pentru a începe coborârea în timp ce era singur la comandă", a precizat procurorul din Marsilia, citat de La Depeche în ediția online.
"L-am auzit (pe înregistrarea recuperată din CVR, n.r.) pe căpitan țipând să-l lase înauntru. Căpitanul avionului s-a identificat prin sistemul intern de comunicații. A bătut în ușă și i-a cerut copilotului să deschidă ușa dar nu a primit niciun răspuns (…) La final (înainte de impact, n.r.) am auzit doar țipete. Moartea a fost instantanee, avionul a lovit muntele cu 700 de kilometri pe oră.", a declarat procurorul Brice Robin.
Taguri
Articolul anterior AVIONUL GERMANWINGS, PRĂBUȘIT INTENȚIONAT, DE COPILOT
Articolul următor Lucrări RAJA. Când vine apa rece la Eforie Nord și Agigea

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei