Vineri, 05 Iunie 2026

Explozia din apropierea ambasadei SUA din Ankara, atentat sinucigaș

de Cuget Liber Vineri, 01 Februarie 2013 288 < 1 min citire
Explozia din apropierea ambasadei SUA din Ankara, atentat sinucigaș
foto: evz.ro
Explozia produsă azi în apropierea ambasadei Statelor Unite din capitala Turciei, Ankara, a fost atentat sinucigaș, transmit agențiile de presă internaționale, citate de Agerpres.
Un atacator sinucigaș a acționat dispozitivul explozibil pe care îl avea asupra sa, la o intrare secundară în ambasada Statelor Unite ale Americii. Cel puțin doi membri ai dispozitivului de securitate și-au pierdut viața. 
Se pare că deflagrația s-a produs după punctul de control din fața misiunii diplomatice americane la Ankara. 
Această explozie intervine în contextul desfășurării pe teritoriul turc sub umbrela NATO a unor baterii de rachetă sol-aer Patriot, americane, germane și olandeze. Acestea au drept scop protejarea Turciei de eventuale atacuri lansate din Siria, amintește AFP.
Taguri
Articolul anterior Haine sport contrafăcute, confiscate de Garda de Coastă
Articolul următor Anchetă după ce un copil născut prematur acasă a murit în drum spre spital

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei