ISIS a răpit 700 de oameni, inclusiv zeci de femei și copii, dintr-o tabără de refugiați din estul Siriei, și va ucide 10 ostatici pe zi dacă cererile lor nu sunt îndeplinite, a spus, joi, președintele Rusiei, Vladimir Putin.Teroriștii au ucis deja un număr mare de ostatici și au avertizat că urmează execuții zilnice, a precizat Putin în timpul unui forum desfășurat la Sochi. El a mai adăugat că ISIS a avut mai multe cerințe pentru eliberarea refugiaților, însă nu a precizat care sunt acestea, scrie Daily Mail.
- Publicitate -
'Ei au lansat ultimatumuri, cereri speciale și au avertizat că dacă aceste cerințe nu sunt îndeplinite, ei vor executa câte 10 oameni pe zi. Alaltăieri au executat 10 oameni. Este oribil, este o catastrofă', a declarat Vladimir Putin.
Totodată, Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO) a spus în săptămâna aceasta că negocierile au început și că ISIS cere 'mâncare și medicamente' în schimbul ostaticilor.
Atacul asupra taberei de refugiați în Deir ez-Zor de săptămâna trecută a venit la doar câteva zile după o serie de ciocniri intense între ISIS și Forțele Democratice Siriene (SDF), susținute de SUA.