Duminică, 07 Iunie 2026

Israelul anunţă întreruperea operaţiunilor militare în trei zone din Gaza

de Sorin MIHALACHE Luni, 28 Iulie 2025 76 < 1 min citire
Israelul anunţă întreruperea operaţiunilor militare în trei zone din Gaza
Forţele armate israeliene au anunţat o pauză în activităţile militare în trei zone din Fâşia Gaza, la scurt timp după ce comunicaseră că iau măsuri pentru diminuarea crizei umanitare în teritoriul palestinian, informează agenţia Reuters. Operaţiunile militare se întrerup în Al-Mawasi, Deir al-Balah şi în oraşul Gaza, până la noi ordine.
Televiziunea egipteană Al Qahera News a transmis că s-a reluat deplasarea din Egipt către Gaza a câtorva zeci de camioane cu ajutoare, după câteva luni de presiuni internaţionale asupra Israelului şi după avertismente ale agenţiilor umanitare conform cărora foametea se extinde în enclava palestiniană.
Ulterior, acelaşi post a difuzat un mesaj conform căruia primele camioane egiptene încărcate cu ajutoare au început să intre în Fâşia Gaza prin punctul de trecere a frontierei de la Rafah. 
Taguri
Articolul anterior Călătorii CT BUS, prinși pe ”nepregătite” de grevă! „Două ore au fost suficiente să ne încurce dimineața”
Articolul următor Tânăr prins la Constanța cu o cantitate impresionantă de droguri în mașină. Acum este cercetat pentru trafic

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei