Vineri, 05 Iunie 2026

Laboratoarele și-au epuizat plafoanele și nu mai fac programări Analizele medicale se fac numai contra cost

de Florentina BOZÎNTAN Marţi, 14 Aprilie 2009 366 2 min citire
Constănțenii trebuie să aștepte săptămâni bune pentru a putea să-și facă analizele medicale gratuite, pe baza trimiterii scrise de medicul de familie. Reprezentanții laboratoarelor spun că fondurile alocate de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate (CJAS) Constanța au fost epuizate deja, astfel că și lista cu programări pentru luna în curs a fost încheiată. În aceste condiții, unele laboratoare îi programează pe pacienți pentru luna mai, în vreme ce altele preferă să aștepte semnarea contractului cu CJAS Constanța pentru a vedea de ce fonduri vor dispune pentru decontare.
Spre exemplu, laboratorul "Synevo", cu punct de lucru în incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Constanța a finalizat lista cu programări încă din prima zi a lunii aprilie. În consecință, bolnavii care doresc să-și efectueze analizele la acest laborator, în luna în curs, o pot face numai contra cost. Angajații laboratorului ne-au spus că nu întocmesc liste de așteptare pentru lunile următoare, întrucât nu au semnat până în prezent Contractul-cadru cu CJAS Constanța și nu știu valoarea fondurilor care le vor fi acordate pentru decontarea analizelor paraclinice.
Pe de altă parte, laboratorul "NPA" încă mai realizează programări pentru luna mai, dar în limita locurilor decontate de CJAS Constanța. "Nu a fost semnat Contractul-cadru, dar CJAS Constanța ne-a anunțat că suma alocată va fi redusă la jumătate comparativ cu luna trecută, așa că reducem și noi numărul programărilor", ne-au spus reprezentanții laboratorului de analize medicale. Numărul programărilor este însă limitat, susțin angajații laboratorului, iar pentru lunile viitoare nu se încumetă să întocmească nicio listă, din același motiv al lipsei contractului cu CJAS Constanța.
Cu toate acestea, conducerea instituției susține că bolnavii nu au de suferit. "Deocamdată se merge pe acte adiționale la contractul de anul trecut. Sunt liste de așteptare, dar nu foarte mari", ne-a precizat dr. Liviu Mocanu, președintele CJAS sanitare, admițând însă că bugetul care va fi alocat în 2009 pentru analizele paraclinice va fi mai mic decât anul trecut. În 2008, analizelor medicale de laborator le-au fost alocate 8 milioane de lei, iar investigațiilor radiologice și magistice 4 milioane de lei.
Articolul anterior Farmaciștii constănțeni se tem că nu le vor fi decontate medicamentele gratuite și compensate
Articolul următor Poșta Română, închisă a doua zi de Paște

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei