Vineri, 05 Iunie 2026

Număr record de îmbolnăviri cu COVID-19 în Republica Moldova

de Cuget Liber Sâmbătă, 19 Septembrie 2020 218 < 1 min citire
Număr record de îmbolnăviri cu COVID-19 în Republica Moldova
Record de cazuri COVID-19 în Republica Moldova. 665 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus au fost confirmate vineri, 18 septembrie 2020, în Republica Moldova.
Situaţia cea mai gravă este în Chişinău, unde au fost confirmate în 24 de ore 329 de cazuri. Bilanţul persoanelor infectate cu noul coronavirus a ajuns la 45 648 cazuri.
Din numărul total de cazuri, 37 sunt lucrători medicali: medici-14, asistenţi medicali-17, personal auxiliar-6.
578 persoane sunt în stare gravă, 1380 – stare de gravitate medie, ceilalţi pacienţi sunt în stare satisfăcătoare, arată datele publicate de Ministerul Sănătăţii de la Chişinău.
În total, 33.734 persoane au fost tratate de COVID-19.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 581 persoane au fost reconfirmate pozitiv.
Taguri
Articolul anterior Prima dimineață cu temperaturi negative din această toamnă. Cum va fi vremea în următoarele zile
Articolul următor Profesor de sport din Tulcea, arestat pentru că a întreținut relații sexuale cu trei eleve minore

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei