Luni, 08 Iunie 2026

O islamistă kamikaze a refuzat să se detoneze, după ce și-a văzut familia printre condamnați

de Cuget Liber Sâmbătă, 13 Februarie 2016 476 < 1 min citire
O islamistă kamikaze a refuzat să se detoneze, după ce și-a văzut familia printre condamnați
După atentatul terorist din Nigeria, în care au fost uciși peste 60 de oameni, o femeie a refuzat să se detoneze după ce și-a recunoscut părinții și frații printre cei pe care urma să-i ucidă, transmite theguardian.com.
La atentat trebuia să participe trei femei kamikaze, dintre care două s-au detonat în nord-estul Norvegiei, iar cea de-a treia a renunțat la gest atunci când a văzut că familia sa se afla printre refugiați.
Femeia s-a predat și le-a spus polițiștilor despre următoarele atacuri, au menționat autoritățile nigeriene.
Atentatul nu a fost revendicat de nicio grupare teroristă, însă oficialii cred că a fost lansat de Boko Haram, care se folosește deseori de femei și copii pentru a-și lovi țintele.
Taguri
Articolul anterior Mii de refugiați pleacă din Finlanda și se întorc acasă voluntar. Care e motivul
Articolul următor Tragedie rutieră! Două persoane decedate, în urma unui accident grav

Comentează știrea

Tita - Calin
13 februarie 2016
Deci , unde...?!?

Nigeria sau Norvegia , ce mai conteaza...?!? Peste tot sunt atentate...

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei