Joi, 04 Iunie 2026

Operatorii de calculator implicați în alegerile parțiale instruiți de AEP

de Carmen MOCANU Joi, 27 Noiembrie 2025 45 < 1 min citire
Operatorii de calculator implicați în alegerile parțiale instruiți de AEP
Autoritatea Electorală Permanentă, împreună cu Serviciul de Telecomunicații Speciale, derulează, săptămâna aceasta, instruiri pentru operatorii de calculator implicați în organizarea și desfășurarea alegerilor locale parțiale din 7 decembrie.
''Operatorii de calculator au un rol esențial în procesul electoral, asigurând operarea, în condițiile legii, a sistemelor informatice utilizate în secțiile de votare. Aceștia introduc și transmit prin aplicațiile informatice datele prevăzute de lege și semnalează eventualele incidente tehnice, contribuind astfel la funcționarea corespunzătoare a Sistemului informatic de monitorizare a prezenței la vot și de prevenire a votului ilegal'', precizează AEP, pe Facebook.
Prin aceste instruiri, se consolidează competențele tehnice ale operatorilor și se clarifică procedurile standard din ziua votului, în vederea asigurării corectitudinii datelor privind prezența la vot și a rezultatelor votării, arată AEP.
Potrivit sursei citate, pregătirea riguroasă a personalului din secțiile de votare reprezintă o condiție esențială pentru desfășurarea procesului electoral în condiții de legalitate, corectitudine și transparență, potrivit cadrului normativ în vigoare.
La nivelul județului Constanța, pe 7 decembrie au loc alegeri locale parțiale pentru primari în comunele Dobromir și Lumina.
Taguri
Articolul anterior Ședință de Guvern. În ce domenii se vor emite ordonanțe în vacanța parlamentară
Articolul următor Cine este românul care a câștigat 3,6 milioane de lei din OnlyFans și nu a declarat banii la stat

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei