Vineri, 05 Iunie 2026

Pericol de o nouă explozie nucleară, la Fukushima

de Cuget Liber Luni, 14 Martie 2011 473 < 1 min citire
Guvernul japonez a avertizat asupra riscurilor de producere a unei explozii la reactorul 3 al centralei nucleare de la Fukushima, similară celei de sâmbătă, care a fost provocată de acumularea de hidrogen, relatează agenția Kyodo în pagina electronică.
Purtătorul de cuvânt al guvernului nipon, Yukio Edano, a adăugat însă că învelișul reactorului 3 poate rezista în cazul unei explozii, chiar dacă ar putea fi deformat.
El a precizat că nu sunt necesare noi evacuări în apropierea centralei, iar o eventuală explozie nu va pune în pericol populația din zonă.
Guvernul japonez consideră că este posibil ca la două dintre reactoarele centralei nucleare Fukushima 1 să fi fost declanșate procese de fisiune, după o serie de avarii provocate de cutremurul violent de vineri.
"Credem că este foarte probabil să se fi declanșat o fisiune", a declarat ieri purtătorul de cuvânt al Guvernului, Yukio Edano. "Nu putem verifica ce se întâmplă în miezul reactorului, dar luăm măsuri plecând de la această ipoteză", a adăugat el, referindu-se la reactoarele 1 și 3 de la centrala nucleară, unde presiunea a crescut semnificativ din cauza unor disfuncții ale sistemelor de răcire.
Articolul anterior Lecții despre infecții pentru medici
Articolul următor Patru ani de consiliere psihologică școlară

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei