Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Poliția indiană a dezamorsat ieri mai multe dispozitive explozive la gara din Bombay

de Cuget Liber Joi, 04 Decembrie 2008 358 < 1 min citire
Mai multe dispozitive explozive au fost descoperite și dezamorsate ieri, la gara centrală din Bombay, relatează posturile indiene de televiziune, citate de Reuters.
Poliția a anunțat că o echipă de geniști se află la fața locului, dar nu a descoperit nimic deocamdată.
Premierul statului Maharashtra, Vilasrao Deshmukh, urma să viziteze gara aseară, potrivit NDTV.
Cel puțin zece persoane, care au ajuns la Bombay la bordul unor bărci de cauciuc, au lansat săptămâna trecută o serie de atacuri coordonate, care s-au soldat cu moartea a 188 de persoane și cu rănirea altor 313.
Teroriștii au vizat două hoteluri de lux din capitala financiară a Indiei, un centru de rugăciune evreiesc, gara centrală din oraș, un spital și alte obiective.
Indienii acuză islamiștii pakistanezi din gruparea Lashkar-e-Taiba că au antrenat și echipat cei zece autori ai atentatelor din capitala economică indiană. Gruparea, care luptă pentru ieșirea Kashmirului de sub controlul Indiei, este responsabilă de atacul comis asupra Parlamentului indian în decembrie 2001.
Articolul anterior Românii au șansa de a lucra cu Olli Rehn
Articolul următor Regele Abdallah al Arabiei Saudite, laureat al Premiului Lech Walesa

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei