Duminică, 07 Iunie 2026

Polițistul care a fost găsit împușcat în cap, supus unei intervenții chirurgicale disperate

de Cuget Liber Sâmbătă, 19 Martie 2011 406 1 min citire
Polițistul din Galați care a fost găsit de colegii săi împușcat în cap în mașina cu care fusese la o intervenție, anchetatorii luând în calcul o tentativă de sinucidere, se află în continuare în stare gravă, el fiind supus unei intervenții chirurgicale despre care medicii spun că a fost "disperată", potrivit Mediafax.ro.
"A fost vorba nu despre o operație dificilă, ci despre una disperată. Pacientul avea o plagă cerebrală transfixiantă prin împușcare. Pe traseu, între punctul de intrare și cel de ieșire, glonțul a produs modificări specifice în cazul rănilor cauzate de arme de foc: șoc termic și dilaționare cerebrală care au dus la hemoragie în ventricule și pe traseul glonțului",a declarat medicul Corneliu Marinescu de la Spitalul de Urgență "Sfântul Apostol Andrei "din Galați, cel care l-a operat pe polițist.
Medicul a precizat că următoarele patru-cinci zile sunt "definitorii" pentru polițist.
"Starea sa este acum puțin mai bună decât la internare. Pe o scară obiectivă, indicatorii săi neurologici s-au îmbunătățit. Dar este prea devreme să discutăm în acest moment. Primele patru sau cinci zile sunt definitorii. E totuși bine că evoluează și cred că organismul lui robust va lupta în continuare", a spus medicul gălățean.
Pe de altă parte, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic de Urgență "Sfântul Apostol Andrei" Galați a declarat că una dintre posibilele cauze pentru care polițistul ar fi recurs la acest gest ar putea fi aceea că soția sa trecea printr-o perioadă dificilă după o intervenție chirurgicală.
"Povestea lui este una îngrozitoare. Omul avea o soție care suferise o operație tot pentru o patologie neurochirurgicală și avea ceva probleme post-operatorii. Un blestem al bolilor care vine și se prăvălește peste oameni, iar unii nu rezistă", a declarat purtătorul de cuvânt al spitalului gălățean, dr. Nicolae Bacalbașa.
Articolul anterior Sute de persoane evacuate după intrarea în erupție a unui vulcan în Indonezia
Articolul următor La noapte, Luna se va afla la cea mai mică distanță de Pământ din ultimii 20 de ani

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei