Marți, 23 Iunie 2026

Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează

de Sorin MIHALACHE Marţi, 23 Iunie 2026 33 < 1 min citire
Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, informează agenția Reuters.
Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în septembrie.
Anunțul lui Starmer vine la mai puțin de doi ani după victoria electorală zdrobitoare a laburiștilor care promitea să pună capăt haosului în politica britanică.
Starmer a subliniat faptul că este clar că partidul său îl dorește plecat.
Nominalizările pentru desemnarea viitorului lider laburist vor începe pe 9 iulie", a spus Starmer, adăugând că îl va susține pe succesorul său, oricine va fi acesta.
Taguri
Articolul anterior Maia Sandu: „Avem o cursă contra cronometru pe care vrem să o câștigăm”
Articolul următor Președintele Ungariei va fi înlăturat printr-un amendament constituțional

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei