Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, informează agenția Reuters.
- Publicitate -
Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în septembrie.
Anunțul lui Starmer vine la mai puțin de doi ani după victoria electorală zdrobitoare a laburiștilor care promitea să pună capăt haosului în politica britanică.
Starmer a subliniat faptul că este clar că partidul său îl dorește plecat.
„Nominalizările pentru desemnarea viitorului lider laburist vor începe pe 9 iulie", a spus Starmer, adăugând că îl va susține pe succesorul său, oricine va fi acesta.