Premierul francez Elisabeth Borne a pledat pentru un dialog paşnic între Franţa şi Italia, a doua zi după declaraţiile ministrului de Interne Gerald Darmanin privind incapacitatea Romei de a gestiona imigraţia, care a provocat o criză între cele două ţări, informează agenţia AFP.
- Publicitate -
„Aş dori să repet că Italia este un partener esenţial al Franţei, că relaţia noastră se bazează pe respect reciproc şi că vom favoriza consultarea şi un dialog paşnic pentru a continua să lucrăm împreună", a argumentat prim-ministrul francez.
Ea a fost întrebată despre posibilitatea ca Franţa să prezinte scuze Italiei, la închierea unei întâlniri la Paris cu premierul belgian Alexander De Croo, dedicată cooperării dintre cele două ţări.
„Sunt 100% de acord, şi pentru noi Italia este un partener important", a declarat De Croo după răspunsul scurt al omologul său francez.
Darmanin a estimat că premierul italian Giorgia Meloni este „incapabilă să rezolve problemele migratorii pentru care a fost aleasă". Şeful diplomaţiei italiene Antonio Tajani şi-a anulat apoi vizita la Paris, solicitând scuze ministrului francez de Interne.