Ministrul elen de Finanțe, Yanis Varoufakis, și-a anunțat demisia. Decizia vine după ce grecii au votat, ieri, împotriva măsurilor de austeritate cerute de creditorii internaționali.
- Publicitate -
Datele oficiale, după numărarea a 100% din voturi, dau drept învingătoare tabăra elenilor care au votat "NU" la referendum. 61,31% dintre greci s-au opus măsurilor de austeritate, iar 38,69% au fost de acord cu ele.
După anunțarea rezultatelor, premierul Alexis Tsipras a declarat că, în urma mandatului primit, va reîncepe negocierile cu Europa. El a insistat asupra faptului că rezultatul referendumului nu echivalează cu ieșirea din zona euro, așa cum au sugerat unii lideri europeni, și a spus că luni se va întoarce la masa negocierilor.