Duminică, 07 Iunie 2026

Regiunea separatistă Transnistria a început să primească din nou gaz rusesc

de Sorin MIHALACHE Duminică, 16 Februarie 2025 133 < 1 min citire
Regiunea separatistă Transnistria a început să primească din nou gaz rusesc
Regiunea separatistă Transnistria, din componenţa Republicii Moldova, a început să primească livrări de gaz natural, în baza unui credit furnizat de Moscova, au anunţat autorităţile de la Tiraspol, potrivit agenţiei Reuters.
Liderul transnistrean Vadim Krasnoselski a declarat că livrările de gaz sunt acum posibile ca urmare a asistenţei ruse şi cooperării cu Ministerul Energiei de la Moscova.
Livrările de gaz către regiunea transnistreană via Ucraina s-au oprit la începutul lunii ianuarie, după ce Kievul refuzase să prelungească un acord de tranzit.
Premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a afirmat anterior în această lună că ţara sa nu va bloca livrările de gaz, în baza unui acord în care este implicat grupul ungar MET Gas and Energy Marketing AG.
Zeci de mii de locuitori din regiunea transnistreană au fost afectaţi de criza energetică începută la 1 ianuarie, atunci când livrările de gaz natural rusesc s-au oprit. 
Taguri
Articolul anterior Kremlinul anunţă că Rusia nu este interesată să revină în G7
Articolul următor Un grup de experţi ONU acuză Belarusul de crime împotriva umanităţii

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei