Vineri, 05 Iunie 2026

România este interesată să exploateze zăcămintele turkmene

de Cuget Liber Miercuri, 22 Iulie 2009 252 1 min citire
România este interesată să exploateze zăcămintele turkmene
Traian Băsescu vizitează Turkmenistanul la invitația omologului său, Gurbangulî Berdîmuhamedov
Președintele Traian Băsescu a declarat ieri, înainte de a pleca în Turkmenistan, că intenția României este de a putea participa la exploatarea zăcămintelor din această țară și de a prezenta capacitatea țării noastre de a furniza echipament de extracție.
"Unul dintre obiectivele principale este sprijinul pentru derula-rea unor proiecte comune în domeniul petrolier și al gazelor. Intenția noastră este de a putea participa la exploatarea zăcămintelor turkmene și de a prezenta capacitatea noastră de a furniza echipament de extracție", a spus șeful statului pe aeroportul Henri Coandă.
Președintele Traian Băsescu  efectuează, în perioada 21- 22 iulie, o vizită oficială în Turkmenistan, la invitația omologului său, Gurbangulî Berdîmuhamedov. Din delegația care îl însoțește pe președinte în vizita oficială în Turkmenistan fac parte ministrul economiei Adriean Videanu, ministrul de externe, Cristian Diaconescu, dar și directorul general al Transgaz, Ioan Rusu, și directorul general al Romgaz Mediaș, Marcel Piteiu.
"Vizita în Turkmenistan se înscrie în politica externă pe care o desfășoară România de a con-solida relațiile politice și econo-mice cu țările din Asia Centrală și regiunea caspică. (...) Cu siguranță, țări ca Turkmenistan, Kazahstan și Azerbaidjan sunt priorități de politică externă pentru noi având în vedere potențialul acestora de a fi parteneri energetici atât la nivel național, cât și la nivel european", a mai spus președintele Traian Băsescu.
Turkmenistanul, fostă republică sovietică, se află între Marea Caspică, Afganistan, Iran, Kazahstan și Uzbekistan și deține unele dintre cele mai mari rezerve de gaz din lume.
Articolul anterior Cercetătorii au aflat de ce unele persoane îmbătrânesc frumos
Articolul următor Șapte europarlamentari români, confirmați ca vicepreședinți în comisiile de specialitate ale PE

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei