România nu a primit nicio solicitare să preia deținuți din închisoarea de la Guantanamo, iar în cazul în care SUA îi va cere acest lucru va lua o decizie după consultări cu partenerii UE și după o dezbatere de la nivel național, a declarat ieri la Bruxelles ministrul de Externe Cristian Diaconescu.
- Publicitate -
Guvernele din UE și-au afișat ieri susținerea față de închiderea Guantanamo și dorința de a-l ajuta pe Barack Obama în această misiune, din motive "umanitare", dar puține țări se declară deja dispuse să primească prizonieri, relatează AFP.
O misiune a UE, incluzând președinția cehă, comisarul european pentru justiție, Jacques Barrot, și coordonatorul antite-rorism Gilles de Kerchove, se va duce în SUA săptămânile următoare, pentru a discuta această chestiune, au spus diplomați europeni.
Până atunci, mai multe țări au spus deja că nu sunt dispuse să primească prizonieri, cum ar fi Austria, Suedia, Danemarca și Olanda. Și guvernul german este divizat.
Portugalia este prima țară din UE care s-a declarat dispusă să primească prizonieri de la Guantanamo.