Mai mult de trei sferturi dintre francezi - 82% - consideră comportamentul lui Nicholas Sarkozy în viața sa privată drept inadecvat funcției de președinte, arată un sondaj publicat vineri de cotidianul Le Figaro, citat de AFP.
- Publicitate -
În același timp, 51% dintre francezi sunt de părere că Sarkozy nu conduce guvernul așa cum consideră ei că ar trebui să o facă un președinte.
În schimb, 58% consideră că modul cum se comportă Sarkozy atunci când primește vizitele șefilor de stat străini este adecvat, ca și modul cum vorbește (57%) și comportamentul său în timpul vizitelor în străinătate (51%).
Sondajul a fost realizat în 13 și 14 februarie pe un eșantion reprezentativ de 998 persoane, după metoda cotelor.