Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Ucraina şi Rusia au acceptat armistiţiul în Marea Neagră şi cel privind infrastructurile energetice

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 26 Martie 2025 173 2 min citire
Ucraina şi Rusia au acceptat armistiţiul în Marea Neagră şi cel privind infrastructurile energetice
Statele Unite au anunţat că au încheiat acorduri separate cu Ucraina şi Rusia pentru garantarea siguranţei navigaţiei în Marea Neagră şi un armistiţiu parţial prin care cele două ţări opresc reciproc atacurile asupra infrastructurilor energetice, informează agenţia AFP.
Statele Unite vor contribui la restabilirea exporturilor ruse de cereale şi îngrăşăminte şi vor continua să intermedieze discuţii între cele două părţi pentru a ajunge la o pace durabilă, a transmis Casa Albă.
Ucraina şi Rusia au acceptat să asigure securitatea navigaţiei, să elimine folosirea forţei şi să împiedice utilizarea navelor comerciale pentru obiective militare în Marea Neagră", precizează preşedinţia SUA.
În ce priveşte Ucraina, „SUA se angajează să susţină eforturile pentru schimburile de prizonieri, eliberarea civililor şi revenirea copiilor ucraineni strămutaţi cu forţa", menţionează de asemenea Casa Albă, care a emis două comunicate distincte, unul despre Ucraina şi celălalt despre Rusia.
Cât despre aceasta din urmă, se arată în comunicatul respectiv, ea poate conta pe sprijinul Casei Albe pentru „restabilirea accesului Rusiei pe piaţa mondială pentru exporturile de produse agricole şi îngrăşăminte, pentru reducerea costurilor asigurărilor maritime şi ameliorarea accesului în porturi şi la sistemele de plăţi pentru aceste tranzacţii".
Washingtonul va continua să organizeze negocieri între cele două părţi pentru o soluţionare a conflictului, menţionează Casa Albă la finalul ambelor comunicate.
Totuşi, într-o primă reacţie, ministrul ucrainean al apărării, Rustem Umerov, care a participat la discuţiile din Arabia Saudită, a declarat că este nevoie de consultări tehnice suplimentare pentru definitivarea detaliilor acordurilor anunţate de Casa Albă, inclusiv în ce priveşte monitorizarea şi controlul acestora.
Preşedinţii rus şi american, Vladimir Putin şi Donald Trump, au convenit într-o discuţie telefonică marţea trecută un armistiţiu parţial în care Ucraina şi Rusia să oprească reciproc timp de 30 de zile atacurile asupra infrastructurilor energetice, ca alternativă în faţa unui armistiţiu global, refuzat de preşedintele rus, care a estimat că armata ucraineană ar putea profita de acest răgaz pentru a-şi reface capacităţile.
Ei au convenit de asemenea asupra desfăşurării unor negocieri tehnice pentru un armistiţiu maritim în Marea Neagră ca paşi premergători unor negocieri care în final să conducă la un acord de pace între Rusia şi Ucraina. 
Taguri
Articolul anterior Românii ar putea primi pe card cei 800 de lei de la stat pentru voucherele de vacanță!
Articolul următor Accident pe bulevardul Tomis între un autoturism și o motocicletă

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei