Duminică, 07 Iunie 2026

VIDEO: Mai mulți oameni au murit în timp ce se băteau pe mâncare, în Nigeria

de Isabel Andreea ANDRIEȘ Duminică, 29 Mai 2022 167 < 1 min citire
VIDEO: Mai mulți oameni au murit în timp ce se băteau pe mâncare, în Nigeria
Cel puțin 31 de oameni au murit într-o busculadă care a avut loc la un eveniment caritabil din sudul Nigeriei. Autoritățile au transmis că tragedia a avut loc când sute de persoane au încercat să treacă printr-o poartă pentru a primi alimente gratis, potrivit Realitatea.net.Tragedia s-a petrecut în orașul Port Harcourt, statul Rivers. O biserică din oraș organizase un eveniment unde distribuia alimente și alte produse către localnici, când mulțimea a început să se calce în picioare.
"Am strigat după securitate, să vadă ce au făcut oamenii. Oamenii erau deja la poartă, de ce să nu îi lași să intre, au fost împinși. Nu este corect. Vezi oameni pe jos, persoane lângă care ai stat, iar în următoare cinci minute mor, nu pot vorbi, nu se pot mișca. A fost un impact puternic.", a mărturisit un martor.
Taguri
Articolul anterior Handbal / CSU Neptun primeşte vizita liderului CSM Galaţi, în ultima etapă de campionat
Articolul următor Olimpism / Sergei Bubka, prezent la reuniunea de la Bucureşti. „Vă mulţumesc tuturor pentru solidaritate!”

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei