Premierul Australiei, Tony Abbott, a anunțat joi că două obiecte "posibil legate" de zborul MH370, dispărut în urmă cu 12 zile, au fost observate prin satelit. Malaysia a apreciat drept "credibilă" pista privind descoperirea unor posibile fragmente ale Boiengului 777.
- Publicitate -
Malaysia a apreciat drept "credibilă" pista privind descoperirea unor posibile fragmente ale Boiengului 777 aparținând companiei Malaysia Airlines detectate de satelit în sudul Oceanului Indian.
"Avem în acest moment o pistă credibilă", a declarat ministrul malaysian al Transporturilor, Hishammuddin Hussein, într-o conferință de presă.
Verificări sunt desfășurate în zona indicată, dar vor continua și căutările în celelalte perimetre de căutare stabilite, a menționat oficialul.
Unul dintre cele două obiecte care ar putea avea legătură cu zborul MH370 măsoară 24 de metri
Unul dintre cele doua obiecte "eventual legate" de zborul MH370 al Malaysia Airlines și depistat de imaginile prin satelit măsoară 24 de metri, au anunțat joi autoritățile australiene.
"Obiectele sunt relativ ușoare. Sunt obiecte de o anumită dimensiune, probabil în apă, plonjând aproape de suprafață și urcând" intermitent, a declarat un oficial din cadrul Autorității australiene de securitate maritimă (AMSA), John Young. "Cel mai mare (dintre cele două obiecte) este de 24 de metri. Celălalt este mai mic", a adăugat el în cadrul unei conferințe de presă.
"Este o pistă, probabil cea mai bună pistă pe care o avem pentru moment, dar trebuie să mergem la fața locului (...) pentru a vedea dacă aceasta înseamnă ceva sau nu", a declarat Young.
Autoritatea australiană pentru Securitate Maritimă (AMSA) a primit informații "noi și credibile" despre "obiecte care ar putea fi posibil legate de căutările" avionului Boeing 777 al companiei Malaysia Airlines, a declarat premierul australian în fața Parlamentului.