După ce, în cursul săptămânii trecute, prefectul Liviu Brăiloiu a avertizat, în cadrul Colegiului Prefectural, că este dispus să apeleze și la forțele de ordine, inclusiv la trupele DIAS, pentru ca Daniela Caruțiu, noul director al Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Constanța să-și poată prelua postul, mai nou, fostul director care refuza să părăsească fotoliul de conducere al instituției s-a făcut nevăzut.
- Publicitate -
Începând de ieri, la două săptămâni de la semnarea ordinului de numire, de către Ministrul Culturii, Cultelor și Patrimoniului Național, Toader Paleologu, noul director coordonator, Daniela Caruțiu, s-a instalat la șefia instituției constănțene, Virgil Lungu, fost director coordonator, părăsind de bună voie și nesilit de nimeni (în sensul fizic al cuvântului) conducerea Direcției.
Potrivit explicațiilor Danielei Caruțiu, șeful Catedrei de Arte Plastice și Decorative a Facultății de Arte, Universitatea "Ovidius" Constanța și, conform Ordinului 300/4 iunie 2009, noul director coordonator al Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Constanța, instalarea în fotoliul de șef al instituției a avut loc ieri dimineață, în urma unui telefon primit de la Direcție, prin care aceasta era anunțată că Lungu nu a mai venit la serviciu. Caruțiu a declarat că nu a mai încercat, în ultimele zile, să își ocupe postul, tocmai pentru a evita o situație conflictuală care s-ar fi putut solda cu un incident neplăcut. Reamintim, în sensul acesta, că Lungu declara, miercurea trecută, că nu se dă dus de la șefia instituției nici măcar cu Poliția și Jandarmeria.
Salvarea patrimoniului național, primul obiectiv al proiectului managerial
În ceea ce privește mandatul său de director coordonator, Daniela Caruțiu a mărturisit că debutează cu entuziasm la conducerea instituției. Printre prioritățile sale se numără și ceea ce ea a numit "două probleme urgente" și anume Mormântul Hypogeu și bisericuțele din cretă din Murfatlar. Concret, noul director al Direcției de Cultură a solicitat angajaților instituției chiar ieri, în cadrul primei ședințe, redactarea unui raport privind starea celor două obiective, raport ce urmează a fi transmis Ministerului Culturii în scopul de a afla care sunt posibilitățile de restaurare ale Mormântului, respectiv ale bisericuțelor. Mai mult decât atât, așa cum reiese din explicațiile sale, Caruțiu ar vrea ca cele două obiective să fie incluse în circuitul turistic național. "Salvarea patrimoniului național e primul obiectiv al proiectului meu managerial", a subliniat ea.
Totodată, noua conducere a instituției din Constanța își propune și clasarea ca monumente istorice a caselor vechi din zona peninsulară a orașului. În opinia sa, "aceste clădiri trebuie să fie tratate ca niște bijuterii, nicidecum ca niște poveri", iar pentru asta este dezirabil ca ele să fie clasate astfel. Pentru acest aspect e nevoie, însă, așa cum tot Caruțiu a ținut să menționeze, de acordul proprietarilor.
Nu în ultimul rând, Daniela Caruțiu a anunțat și că intenționează ca, sub egida Direcției de Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Constanța, să fie editat un ghid al monumentelor din județ.