Marți, 28 Iulie 2026

După Definitivat, nici Titularizarea nu aduce nota 10 în Constanța

de Simona ANGHEL Marţi, 28 Iulie 2026 34 2 min citire
Ministerul Educației și Cercetării a publicat marți, 28 iulie, rezultatele inițiale ale concursului național de Titularizare 2026. Candidații își pot verifica notele atât pe platforma oficială titularizare.edu.ro, cât și la sediile inspectoratelor școlare județene. Constanța încheie și Titularizarea fără nota 10, după ce nici la Definitivat nu a avut media maximă.
Pentru obținerea unui post didactic pe perioadă nedeterminată (titularizare), candidații trebuie să obțină minimum nota 7 atât la proba scrisă, cât și la inspecția specială la clasă sau la proba practică, în funcție de disciplina pentru care au susținut examenul.
În județul Constanța, s-au înregistrat 469 de lucrări cu note între 7 și 9,99, 336 lucrări cu note între 5 și 6,99. În intervalul de notare 1,01 – 4,99 s-au înregistrat 160 de lucrări.
Profesorii nemulțumiți de nota obținută pot depune contestații și miercuri, 29 iulie, până la ora 12:00. Cererile pot fi depuse la inspectoratele școlare sau transmise prin mijloace electronice, în conformitate cu procedurile stabilite de fiecare inspectorat.
Ministerul Educației și Cercetării va publica rezultatele finale ale concursului de Titularizare pe 4 august 2026. Acestea vor fi disponibile atât pe platforma oficială dedicată concursului, cât și la sediile inspectoratelor școlare.

Concurență acerbă la Constanța

După afișarea rezultatelor finale vor începe etapele de repartizare pe posturile vacante și rezervate din învățământul preuniversitar, potrivit calendarului oficial.
Repartizarea candidaților pe posturile vacante pentru angajare pe perioadă nedeterminată va avea loc în ședințe publice organizate de inspectoratele școlare în perioada 5–6 august.
Catedrele vor fi repartizate în ordinea descrescătoare a mediilor, în funcție de opțiunile exprimate de candidați și de posturile disponibile.
Pentru ocuparea unui post de titular este obligatorie obținerea unei note de cel puțin 7 atât la proba scrisă, cât și la inspecția specială la clasă sau la proba practică.
Concurența este acerbă la nivel județean, în special în învățământul preșcolar și primar. Situația celor mai solicitate specializări arată astfel: Învățământ preșcolar: 261 candidați (pe 31 de posturi titularizabile); Învățământ primar: 166 candidați (pe 44 de posturi titularizabile); Educație fizică și sport: 164 candidați (pe 35 de posturi titularizabile); Limba și literatura engleză: 71 candidați (pe două posturi titularizabile); Psihopedagogie specială: 68 candidați (pe 23 de posturi titularizabile); Limba și literatura română: 63 candidați și niciun post titularizabil.
În total, la nivel județean sunt disponibile 2.366 de posturi (pe perioadă determinată și nedeterminată). Dintre acestea, doar 301 posturi sunt pentru angajare pe perioadă nedeterminată (249 în mediul urban și 52 în mediul rural).
În cazul angajării pe perioadă determinată, în regim de suplinire, candidații trebuie să obțină minimum nota 5 atât la proba scrisă, cât și la inspecția specială sau la proba practică, după caz.
Taguri
Articolul anterior Taiwan simulează relocarea producției de armament în cazul unui atac
Articolul următor Controale dure pe litoral. Comercianții ambulanți au rămas fără marfă și mașini

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei