Mâine, absolvenții constănțeni de clasa a VIII-a vor afla rezultatele finale după susținerea celor două probe ale Evaluării Naționale 2014, la limba și literatura română și la matematică.
- Publicitate -
În urma aflării notelor au fost depuse 993 de contestații, dintre care cele mai multe, peste 700, la limba și literatura română.
Înscrierile în învățământul liceal se vor face în perioada 4-9 iulie, când absolvenții clasei a VIII-a vor completa în fișele de înscriere cu opțiunile pentru unitatea de învățământ în care doresc să-și continue studiile. Aceste informații vor fi introduse în baza națională de date și vor fi verificate, pentru ca pe data de 15 iulie să aibă loc prima etapă a repartizării computerizate.