Astăzi, 13 octombrie, începând cu ora 16, Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va săvârși slujba Vecerniei la biserica "Sfântul Antonie cel Mare și Sfântul Iosif Mărturisitorul" din Constanța (aflată la intersecția bulevardului Soveja cu strada Ștefăniță Vodă). La această biserică au fost aduse duminică, 11 octombrie, veșminte ale Cuvioasei Parascheva de la Iași. Așezământul de cult este deschis în permanență pentru credincioși.
- Publicitate -
Tot astăzi, de la ora 17, Ierarhul Tomisului va oficia slujba Vecerniei la biserica "Sfânta Cuvioasă Parascheva" din Năvodari, apoi va conduce procesiunea cu icoana și cu veșmântul Cuvioasei Parascheva pe următorul traseu: strada Constanței, Str. Mării, str. Frunzelor și str. Rândunelelor din Năvodari.
În anul 2006, biserica "Cuvioasa Parascheva" din Năvodari a primit veșmintele Sfintei Parascheva de la Catedrala Mitropolitană din Iași.
Miercuri, 14 octombrie, Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va participa la Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala mitropolitană din Iași.