Duminică, 12 Iulie 2026

Tur cultural dedicat lui Matila Ghyka, marți, în centrul vechi al Constanței

de Simona ANGHEL Duminică, 12 Iulie 2026 38 < 1 min citire
Tur cultural dedicat lui Matila Ghyka, marți, în centrul vechi al Constanței
Constănțenii și turiștii sunt invitați marți, 14 iulie, de la ora 18.00, la un nou tur cultural din seria „Case celebre din Constanța veche”, organizat de Centrul Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada”.
Punctul de întâlnire este la statuia Lupoaicei, de unde participanții vor porni într-o incursiune prin centrul vechi al orașului, ghidați de Ivan Răzvan-Raul.
Ediția din această săptămână este dedicată comemorării a 61 de ani de la trecerea în eternitate a lui Matila Ghyka, personalitate marcantă a culturii române, cunoscut ca ofițer de marină, diplomat, inginer, istoric și descendent al renumitei familii Ghyka.
Prin acest proiect, Centrul Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada” continuă seria tururilor cultural-educative dedicate promovării patrimoniului local și invită publicul să descopere istoria Constanței prin poveștile clădirilor sale emblematice și ale personalităților care au contribuit la dezvoltarea orașului.
Tururile „Case celebre din Constanța veche” își propun să readucă în atenția publicului farmecul orașului de odinioară și să valorifice patrimoniul istoric și arhitectural al Constanței.
Taguri
Articolul anterior Panică la un festival după un schimb de focuri. Doi oameni și-au pierdut viața
Articolul următor Gimnasta Sabrina Maneca-Voinea, în mare formă înaintea Campionatului European

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei