Pentru un număr tot mai mare de cetățeni apartenența la UE este un lucru bun. Conform celui mai recent eurobarometru - studiul ce vizează atitudinile europenilor - cifrele s-au întors practic la nivelul anterior crizei începute în 2007.
- Publicitate -
Sondajul, comandat de Parlamentul European și publicat vineri, arată că 57% dintre europeni consideră că apartenența țării lor la UE este un lucru bun, în creștere cu 4% față de sondajul din septembrie 2016 și aproape la același nivel ca în 2007 (58%), înainte de începerea crizei financiare și economice. 54% dintre români consideră un lucru bun faptul că țara noastră este în UE, față de 53% în 2016. Procentele diferă semnificativ de la o țară la alta.
Reacționând la ultimele evenimente geopolitice, 73% din respondenți preferă găsirea unui răspuns comun de către UE, și nu acțiuni naționale individuale, la situații precum: instabilitate tot mai mare din lumea arabă (73% în UE, față de 55% în România), creșterea influenței Rusiei (71% în UE, față de 57% în România) și a Chinei (71% în UE, față de 55% în România), Brexit (63% în UE, față de 51% în România) sau ale-gerea lui Donald Trump (64% în UE, față de 48% în România).
O majoritate puternică cere, de asemenea, ca UE să facă mai multe eforturi pentru a face față provocărilor curente, cum ar fi lupta împotriva terorismului (80% în UE, 78% în România) și șomajului (78% în UE, 78% în România), protecția mediului (75% în UE, 76% în România) și combaterea evaziunii fiscale (74% în UE, 79% în România).
Un număr din ce în ce mai mare de europeni (43% în UE, 45% în România) consideră că vocile lor contează la nivel european, mai mult ca în orice alt an din 2007 până în prezent, și cu 6% în plus față de 2016. În cazul României, creșterea este de 7% față de anul trecut. 63% dintre europeni, respectiv 48% dintre români, consideră că vocea le este auzită la nivel național.
În cele din urmă, o majoritate copleșitoare a europenilor (84% în UE, 74% în România) susțin că inegalitățile dintre clasele sociale sunt semnificative. O treime dintre ei cred că pentru mulți ani criza va continua.
Studiul a fost realizat pe un eșantion de 27.901 persoane (1.033 în România), prin interviuri față-în-față, în perioada 18 - 27.03.2017.