Duminică, 07 Iunie 2026

62,5 milioane de euro pentru investiții în infrastructura de prevenire a inundațiilor

de Anca CHICU Joi, 25 August 2011 507 < 1 min citire
Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (APDRP) anunță că, în perioada 1 septembrie - 31 octombrie, primește cereri de finanțare pentru "Lucrări de refacere și modernizare a infrastructurii de prevenire și de protecție împotriva inundațiilor" (măsura 125, submăsura c).
Fondurile nerambursabile disponibile pentru investițiile aferente submăsurii 125 c vor fi de 62.500.000 de euro. Din această sumă, 20% reprezintă contribuția Guvernului României, iar 80% contribuția Uniunii Europene.
Depunerea cererilor de finanțare se va face la Oficiile Județene ale Agenției de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (OJPDRP), zilnic, în intervalul orar 9.00 - 14.00. Termenul limită al depunerii cererilor de proiecte pentru această sesiune este luni, 31 octombrie 2011, ora 12.00.
"Fondurile pot fi solicitate prin submăsura 125 c, de către comune și Regia Națională a Pădurilor Romsilva pentru investiții eligibile precum refacerea sistemului de diguri, a albiilor pâraielor, a bazinelor de acumulare, a structurilor de oprire a scurgerilor de apă. De asemenea, sunt finanțate și investiții în rețeaua de canale, a stăvilarelor cu rol de atenuare a viiturilor, consolidarea terenurilor cu risc de alunecări de teren, lucrări de desecare pentru eliminarea excesului de apă survenit în urma inundațiilor, lucrări de corectare a torentelor", au anunțat reprezentanții APDRP.
Taguri
Articolul anterior Boc cere ministerelor și companiilor de stat să publice online investițiile finalizate și programate
Articolul următor Concert Pepe în Mamaia

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei