Duminică, 07 Iunie 2026

Asigurări, exporturi de băuturi, politici fiscale. INFO economic

de Sorin MIHALACHE Luni, 19 August 2024 106 1 min citire
Asigurări, exporturi de băuturi, politici fiscale. INFO economic
l Incendiile rămân principala cauză pentru cele mai mari despăgubiri plătite în primul semestru de Omniasig Vienna Insurance Group, cea mai mare despăgubire achitată fiind de 19,5 milioane lei.
Pe linia asigurărilor de călătorie, cea mai mare despăgubire a fost de aproape 120.000 lei, achitată pentru costurile de spitalizare şi tratament în cazul unei persoane ce a suferit un accident vascular în Turcia.
l România a exportat, în primele patru luni din 2024, băuturi în sumă de 130 milioane euro, cu 26,5% mai mult comparativ cu perioada similară a anului anterior, informează Institutul Naţional de Statistică.
Exporturile de băuturi alcoolice şi nealcoolice şi oţet în ţările Uniunii Europene au totalizat, în perioada ianuarie-aprilie 2024, 89,6 milioane euro, principalele ţări de destinaţie fiind Bulgaria (30,4 milioane euro), Grecia (12,2 milioane euro) şi Ungaria (8 milioane euro).
l Indicatorul de Încredere Macroeconomică al Asociaţiei CFA România a scăzut uşor, în luna iulie, cu 0,2 puncte, până la valoarea de 52 de puncte, iar aproape jumătate dintre analiştii asociaţiei (47%) anticipează o reducere a ratei inflaţiei în următoarele 12 luni, până la 4,43%.
Principalul risc asupra stabilităţii financiare a României este politica fiscală. Deficitul bugetar este anticipat la o valoare de peste 7% din PIB în acest an. Acest deficit este asociat şi cu o reducere uşoară a anticipaţiilor de creştere economică pentru acest an", a declarat vicepreşedintele asociaţiei, Adrian Codîrlaşu. 
Taguri
Articolul anterior Avalanşă de pacienţi la Spitalul de Urgenţă Constanţa. Aproape 600 pacienţi pe 24 ore
Articolul următor Budapesta: Regimul de vize al Ungariei pentru cetăţenii ruşi şi belaruşi nu implică riscuri de securitate

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei