Vineri, 05 Iunie 2026

Banking, cadastru, costuri forţă de muncă. INFO economic

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 04 Decembrie 2024 156 1 min citire
Banking, cadastru, costuri forţă de muncă. INFO economic
l Numărul total de carduri active era, la finele lunii iunie 2024, de 22.420.841 de unităţi, în creştere cu 669.038 carduri, comparativ cu finele anului 2023, informează Banca Naţională a României. Dintre acestea, 22.133.849 aveau funcţie de numerar, cu 584.162 mai multe în comparaţie cu decembrie 2023.
Pe de altă parte, la 30 iunie 2024, numărul de ATM-uri existente în România era de 10.229 (la fel ca în 31 decembrie 2023), iar cel al POS-urilor se situa la 490.134 (+33.237).
l Începând cu luna decembrie, expertizele tehnice judiciare în specialitatea topografie, cadastru, geodezie sunt avizate direct în sistemul informatic de cadastru şi carte funciară eTerra, fără a mai fi necesară intervenţia personalului de specialitate.
Cu ajutorul acestei noi funcţionalităţi, termenul de avizare al expertizelor este diminuat considerabil. În plus, expertul este informat în cel mai scurt timp şi complet cu privire la situaţia imobilelor care fac obiectul expertizei, ceea ce sprijină instanţele în soluţionarea litigiilor referitoare la imobile", au transmis reprezentanţii Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară.
l Costul orar al forţei de muncă în formă ajustată (după numărul zilelor lucrătoare) a înregistrat o creştere de 17,12% în trimestrul trei din acest an, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, iar faţă de trimestrul anterior a fost mai mare cu 3,18%, informează Institutul Naţional de Statistică. Cea mai semnificativă creştere s-a regăsit în învăţământ (43,32%), ca urmare a vacanţei şcolare şi, în consecinţă, a diminuării timpului efectiv lucrat. 
Taguri
Articolul anterior Produse contrafăcute, oprite la punctul de frontieră Ostrov
Articolul următor Pieton lovit de mașină, pe bulevardul Aurel Vlaicu

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei