Vineri, 05 Iunie 2026

Bursa a închis în creștere

de Cuget Liber Vineri, 07 Octombrie 2011 523 < 1 min citire
Bursa a închis în creștere
Cotațiile acțiunilor listate la Bursa de Valori București (BVB) s-au apreciat astăzi în medie cu 4,56%, evoluție măsurată de indicele compozit BET-C, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor a crescut cu 5,28%.
Pe piața principală a BVB - Regular - au fost realizate tranzacții cu acțiunile emise de 49 de companii, din care 38 au înregistrat aprecieri ale cotațiilor, patru au stagnat, iar șapte au scăzut.
Valoarea tranzacțiilor la BVB s-a cifrat la 17,26 milioane de euro (74,45 milioane de lei), pe RASDAQ la 235.270 euro, iar pe sistemul alternativ de tranzacționare (ATS) - 7.391 euro.
Indicele BET, ce reflectă evoluția celor mai lichide zece acțiuni listate, a înregistrat o creștere de 6,33 procente, indicele blue-chip extins BET-XT al celor mai lichide 25 de companii s-a majorat cu 5,78%, iar indicele BET-NG al companiilor din sectorul de energie și utilități a consemnat o apreciere de 6,50%.
Cele mai lichide titluri au fost Fondul Proprietatea, cu tranzacții de 20,91 milioane de lei, Erste - 2,51 milioane lei și Banca Transilvania - 2,45 milioane lei.
Taguri
Articolul anterior A fost lansat noul model Range Rover Evoque
Articolul următor Monedă din argint dedicată lui George Bacovia

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei