Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Energie, investiţii, infrastructură rutieră. INFO economic

de Sorin MIHALACHE Marţi, 26 Decembrie 2023 273 1 min citire
Energie, investiţii, infrastructură rutieră. INFO economic
l Ponderea surselor de energie regenerabilă în consumul brut de electricitate la nivelul UE a ajuns anul trecut la 23%, o creştere de 1,1 puncte procentuale faţă de 2021, informează Oficiul European de Statistică. În rândul statelor membre UE, cea mai ridicată pondere a surselor de energie regenerabilă în consumul brut de electricitate în 2022 se înregistra în Suedia (66%), Finlanda (47,9%), Letonia (43,3%), Danemarca (41,6%), Estonia (38,5%), Portugalia (34,7%), Austria (33,8%), Lituania (29,6%), Croaţia (29,35%) şi România (24,14%).
l Ministerul Energiei a primit şapte oferte de la investitori privaţi pentru realizarea unui parteneriat în vederea creării unui terminal de bitum în Portul Constanţa. Societatea Oil Terminal a purtat discuţii şi a asigurat vizite în teren pentru investitorii interesaţi, indicându-le elementele principale ce trebuie incluse în ofertă şi criteriile de evaluare ale acestora. Până la data limită - 20 decembrie, şapte dintre cele opt firme înscrise în procedura publică au prezentat ofertele lor pentru parteneriat, respectiv: Socar Petroleum SA, Takida Terminal SRL, Frial SA, OMV Petrom SA, Vitaro Energy SRL, Trafigura Pte Ltd şi Euronova Energies SA.
l Încă un tronson al Drumului Expres Craiova-Piteşti a fost deschis circulaţiei, putându-se de acum circula pe 71,6 km ai acestui drum, între Robăneşti şi Coloneşti, a anunţat ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu. Acesta a subliniat că, dacă este menţinut actualul ritm de construcţie, anul viitor se va putea circula pe toţi cei 121 km ai Drumului Expres Craiova-Piteşti, după ce se vor finaliza lucrările şi pe Tronsoanele 1 şi 2. 
Taguri
Articolul anterior Împrumut de 145 milioane euro de la BEI pentru prima instalaţie de detritiere din Europa, la centrala de la Cernavodă
Articolul următor Peste 4.000 de pachete de ţigări de contrabandă, descoperite pe Aeroportul Otopeni cu ajutorul câinelui Ebasa

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei