Duminică, 07 Iunie 2026

Grupul Electrica şi-a redus pierderea în primul trimestru din 2023 la 67 milioane de lei

de Sorin MIHALACHE Marţi, 16 Mai 2023 114 < 1 min citire
Grupul Electrica şi-a redus pierderea în primul trimestru din 2023 la 67 milioane de lei
Grupul Electrica şi-a redus pierderea netă în primele trei luni ale anului la 67 milioane de lei, de la 158 milioane de lei în trimestrul I din 2022, în timp ce EBITDA (profitul înainte de dobânzi, impozite, depreciere şi amortizare) a înregistrat o creştere de 220 milioane de lei, ajungând la o valoare pozitivă de 170 milioane de lei, se arată într-un comunicat de presă transmis de companie.
În trimestrul I din 2022, EBITDA a avut valoarea negativă de 51 milioane de lei.
Conform sursei citate, impactul a fost generat, în principal, de performanţa pe plan operaţional a segmentului de distribuţie, datorită implementării mecanismului de achiziţie centralizată MACEE, ceea ce a determinat o scădere semnificativă a costurilor realizate cu achiziţia de energie electrică pentru consumul propriu tehnologic.
Veniturile operaţionale raportate în primele trei luni din 2023 se ridică la 3,533 miliarde de lei, în creştere faţă de totalul raportat în perioada similară din 2022, de 3,258 miliarde de lei. 
Taguri
Articolul anterior Elevii constănțeni s-au întors cu noi premii de la Concursul ”Adolf Haimovici”, desfășurat la Iași
Articolul următor Dinamo învinge Steaua lui Talpan şi speră la promovarea în Superliga

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei