Vineri, 05 Iunie 2026

Industria produce mai puțin

de Ion TIȚA-CĂLIN Miercuri, 14 Septembrie 2016 148 < 1 min citire
Industria produce mai puțin
În luna iulie 2016, producția industrială a scăzut față de luna precedentă cu 1,4%, ca serie brută și a crescut cu 0,7%, ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate.
Față de luna corespunzătoare din anul precedent, producția industrială ascăzut ca serie brută cu 3,4% și a a rămas la același nivel ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate.
În primele șapte luni din 2016, comparativ cu perioada de referință din 2015, producția industrială a crescut ca serie brută cu 0,6% și a scăzut ca serie ajustată cu 0,1%. Evoluția este efectul al creșterii industriei prelucrătoare (+1,4%). Industria extractivă și producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat au scăzut cu 18,9%, respectiv cu 1,5%. 
Taguri
Articolul anterior Cine și când plătește anticipat impozitul pe venit și contribuțiile sociale
Articolul următor Master Planulul General de Transport al României, pe masa Guvernului

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei