Vineri, 05 Iunie 2026

Leul ciupește din euro, dar este mușcat de dolar și franc

de Ion TIȚA-CĂLIN Miercuri, 29 Noiembrie 2017 492 < 1 min citire
Leul ciupește din euro, dar este mușcat de dolar și franc
Euro este în defensivă în lupta cu leul. În cursul tranzacțiilor de pe piața interbancară, din data de 28 noiembrie 2017 , euro a cedat 0,0015 lei, variația fiind de 0,03%. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,6416 lei pentru un euro. 
Dolarul recuperează teren în lupta cu moneda noastră națională. Tranzacțiile de ieri, de pe piața bancară s-au încheiat cu aprecierea cu 0,0169 lei, respectiv 0,43%, a monedei americane. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 3,9066 lei pentru un dolar. 
Francul elvețian preia conducerea în lupta cu leul, spre nemulțumirea celor ce dețin credite în această monedă. În cursul tranzacțiilor de ieri, 28 noiembrie 2017, francul s-a apreciat cu 0,0119 lei. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb 3,9748 lei pentru un franc elvețian, cu 0,30% mai mare decât cu o zi înainte. În data de 30 decembrie 2016, rata de schimb era de 4,2245 lei pentru un franc elvețian.
Taguri
Articolul anterior Mozaic economic
Articolul următor Industria lemnului e în pragul falimentului

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei